KAMP: Der blev medaljer til kæmpere fra Aabybro, Pandrup og Moseby, Brønderslev og Sultsted

Otte kæmpere fra Jetsmark Judoklub, tog i sandhed for sig af topplaceringerne, da det unge mandskab fra den lille Judoklub i Moseby deltog i Vendelboturneringen, lørdag 9. november, hvor Hjørring Judoklub var værtsfolk for Nord- og Midtjyske Judoklubber i Vrå Hallen.

Således strøg klubbens debutanter helt til tops, med Guld til Alberte Elsborg med klubkammeraten Frida Drejer Dissing som sølvvinder. Begge fra Aabybro.

Hos de øvede i A rækken var der Guld til Kilian, og sølvmedalje til storebror Henning Sørensen, Pandrup, samt sølv til Gabriel Jakobsen, Aabybro, mens Rune Tobias Madsen, Moseby sikrede sig Bronzemedaljen i sin klasse.

Sideløbende med Vendelboturneringen blev der kæmpet i Pokalturneringen, hvor Kilian Sørensen blev overbevisende Pokalvinder i klassen under 60 kg.

Klubbens to sidste deltagere, Danni Vadmand, Brønderslev og Lea Quist, Sulsted kæmpede bravt, men sluttede udenfor medalje placering ved dagens runde, men træner og formand Arne Nøhr er fortrøstningsfuld og udtaler, at med deres kampgejst og træningsflid, skal de gode resultater nok komme.

- Men vigtigst er det, at alle får en god stævneoplevelse af deres deltagelse, siger han.

Næste opgave bliver sæsonens DM, hvor klubben håber at have enkelte medlemmer klar i weekenden 30. november til 1. december i Fredericia.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...