Jetsmark Judoklub holdt drive in pokaloverrækkelse for sine kæmpere

JETSMARK: Jetsmark Judoklub har ligesom alle andre foreninger måttet indstille deres træning og andre sammenkomster pga. coronakrisen.

Traditionen byder almindeligvis på en årlig generalforsamling i maj måned, hvor højdepunktet som oftest er, overrækkelse af klubbens vandrepokaler.

Jetsmark Judoklub valgte derfor i år en utraditionel løsning for at kunne ”overrække” de velfortjente vandrepokaler, og løsningen blev en drive in overrækkelse udenfor klubbens lokaler på Aktivitetsskolen i Moseby.

Det oplyser Arne Nøhr, der er formand for klubben, i en pressemeddelelse.

- Medlemmer og nærmeste pårørende var indbudt til seancen, hvor nogle af klubbens dygtige og flittige medlemmer - på behørig afstand og i blændende solskin, kunne modtage deres velfortjente pokal, takket være særlig god indsats i den forløbne sæson, skriver de.

Følgende modtog pokaler:

Junior-flidspokal: Danni Vadmand, Brønderslev

Senior-flid: Henning Sørensen, Pandrup

Pige-pokalen: Caroline Jacobsen, Aabybro

Fighter-pokalen: Kilian Sørensen, Pandrup

Årets Talent: Nick Mølgaard, Brønderslev

Årets Ildsjæl: Lars Sørensen, Pandrup

Kammeratskabs-pokalen: Henning Sørensen, Pandrup

- Klubbens formand Arne Nøhr, Kaas takkede for de spredte bifald, idet alle forstod at holde behørig afstand under seancen, og kunne sluttelig ønske alle en god sommerferie, med håbet om snarlig gensyn i dojoen (træningssalen).

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...